1. Czym jest edukacja domowa?
Edukacja domowa to forma realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą stacjonarną. Rodzice przejmują odpowiedzialność za organizację nauki dziecka, a szkoła wspiera ten proces i przeprowadza egzaminy klasyfikacyjne.
2. W której klasie dziecko może być objęte edukacją domową?
Szkoła Dobrej Edukacji zaprasza uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej.
3. Czy edukacja domowa w naszej szkole jest płatna?
Nie, edukacja domowa w naszej szkole jest bezpłatna. Nie pobieramy opłat za realizację nauki w tej formie.
4. Czy rodzic musi samodzielnie uczyć dziecko wszystkich przedmiotów?
Nie. Rodzic organizuje proces edukacji, ale może korzystać z różnych źródeł wiedzy, kursów, korepetycji, zajęć online, materiałów edukacyjnych oraz wsparcia oferowanego przez szkołę.
5. Jaką rolę pełni szkoła w edukacji domowej?
Szkoła wspiera rodzinę m.in. poprzez:
- przygotowanie zagadnień egzaminacyjnych zgodnych z podstawą programową,
- przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych,
- prowadzenie dokumentacji i obsługi administracyjnej,
- organizację konsultacji przedmiotowych w razie potrzeby,
- organizację konkursów przedmiotowych,
- wsparcie uczniów i rodziców.
6. Kiedy przystępuje się do egzaminu klasyfikacyjnego z danego przedmiotu?
Kiedy uczeń uważa, że jest już gotowy na podejście do egzaminu, należy wtedy skontaktować się indywidualnie z koordynatorem lub mentorem w celu wyznaczenia terminu. Egzaminy można zdawać od listopada do końca maja.
7. Jak wyglądają egzaminy klasyfikacyjne?
Egzamin z każdego przedmiotu składa się z części pisemnej i ustnej. Obie części odbywają się tego samego dnia. Opis formuł egzaminacyjnych dla każdego przedmiotu znajduje się w dzienniku elektronicznym.
8. Czy można zdawać materiał partiami w ciągu roku?
Nie. Zgodnie z przepisami egzamin klasyfikacyjny obejmuje cały materiał roczny i nie można go podzielić na kilka części.
9. Co się dzieje, jeśli dziecko przejdzie do edukacji domowej w trakcie roku?
Egzamin nadal obejmuje cały materiał przewidziany dla danej klasy, również ten realizowany przed przejściem na edukację domową.
10. O której należy przyjechać na egzamin?
Należy przyjechać odpowiednio wcześniej, aby napisać część pisemną przed wyznaczoną godziną egzaminu ustnego.
11. Czy można dokończyć część pisemną po egzaminie ustnym?
Nie. O wyznaczonej godzinie uczeń przystępuje do części ustnej, niezależnie od stopnia ukończenia części pisemnej.
12. Z jakich przedmiotów nie przeprowadza się egzaminów?
Nie przeprowadza się egzaminów z: plastyki, muzyki, techniki, wychowania fizycznego. Z tych przedmiotów nie ustala się ocen na świadectwie.
13. Czy można zdawać religię?
Tak, egzamin z religii przeprowadzany jest na wniosek rodzica.
14. Czy uczeń w edukacji domowej otrzymuje ocenę z zachowania?
Nie. W edukacji domowej nie ustala się oceny zachowania.
15. Czy szkoła uwzględnia specjalne potrzeby edukacyjne ucznia?
Tak. Dostosowania są możliwe na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, zaświadczenia lekarskiego lub innych dokumentów złożonych w szkole.
16. Jakie wsparcie otrzymują uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą korzystać z:
-
zajęć rewalidacyjnych,
-
terapii,
-
pomocy pedagogicznej,
-
innych form wsparcia wynikających z IPET i orzeczenia.
Zależy nam, aby wsparcie było jak najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb ucznia. Dlatego opowiadamy się za rozwiązaniami, w których środki przeznaczone na kształcenie specjalne są wykorzystywane na rzeczywiste, bezpośrednio służące dziecku formy pomocy, terapii, zakup materiałów dydaktycznych oraz specjalistyczne wsparcie wynikające z jego potrzeb edukacyjnych i rozwojowych.
17. Czy dziecko w edukacji domowej musi korzystać z podręczników wskazanych przez szkołę?
Nie. Rodzice mogą wybrać dowolne podręczniki dopuszczone do użytku przez Ministerstwo Edukacji. Szkoła oferuje możliwość wypożyczenia podręczników wybranych przez szkołę.
18. Czy edukacja domowa oznacza naukę wyłącznie w domu?
Nie. Nauka może odbywać się w domu, bibliotece, muzeum, podczas wyjazdów edukacyjnych, warsztatów czy zajęć dodatkowych.
19. Czy dziecko w edukacji domowej ma kontakt z rówieśnikami?
Wiemy też, jak ważne są kontakty społeczne. Dlatego cyklicznie organizujemy spotkania projektowo‑integracyjne. To czas na wspólne działania, budowanie relacji, pracę w grupie i po prostu - bycie razem. Chcemy, aby nasi uczniowie czuli, że są częścią społeczności, nawet jeśli uczą się w domu.
20. Czy edukacja domowa jest odpowiednia dla każdego dziecka?
Nie zawsze. Jest to rozwiązanie wymagające zaangażowania rodziny, dobrej organizacji i dopasowania do indywidualnych potrzeb ucznia.
21. Jakie są największe zalety edukacji domowej?
-
Indywidualne tempo nauki.
-
Większa elastyczność planu dnia.
-
Możliwość rozwijania zainteresowań.
-
Nauka dostosowana do potrzeb dziecka.
-
Mniejszy stres związany z codziennym funkcjonowaniem w szkole.
22. Czy szkoła, w razie potrzeby, może zapewnić dodatkowe wsparcie edukacyjne?
Tak, jak najbardziej są możliwe dodatkowe konsultacje itp. Są to zajęcia dodatkowe, odpłatne, ustalane indywidualnie według potrzeb.
23. Czy uczeń edukacji domowej może przystąpić do egzaminu ósmoklasisty?
Tak. Szkoła organizuje zarówno egzaminy próbne, jak i właściwy egzamin ósmoklasisty.
24. Czy świadectwo ucznia edukacji domowej różni się od świadectwa ucznia szkoły stacjonarnej?
25. Czy uczniowie edukacji domowej otrzymują legitymację szkolną?
Tak. Uczniowie edukacji domowej są pełnoprawnymi uczniami szkoły i otrzymują legitymację szkolną.
26. Jakie dokumenty należy złożyć, aby przejść na edukację domową?
Dokumenty, które rodzic powinien złożyć to:
-
wniosek, zobowiązanie, oświadczenie – formularze wydawane są przez szkołę
-
świadectwo z poprzedniej klasy – dotyczy uczniów klas II-VIII
-
opinia PPP oraz opinia o dysfunkcjach – jeśli dziecko posiada
-
deklaracja wyboru II języka nowożytnego – dotyczy uczniów klas VII – VIII
Zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego.